Website Nasıl oluşturulur?

Herkese Merhaba arkadaşlar Bugün sizlerle website nasıl oluşturulur? website için neler gereklidir? bunlar üzerinde bilgi paylaşımı yapacağız.

1 – Temel Yapı Seçimi

Öncelikle Konumuza şöyle başlamak isterim websiteniz ne üzerine olacak ? Hazır sistemler olarak çeşitlilikleri destekleyen altyapılar vardır. Bunlar Opencart , wordpress , joomla, Xenforo gibi altyapıyı sağlayan sistemler vardır.

Opencart Genellikle E-Ticaret için kullanılır.

WordPress Blog Yazıları Başta olmak üzere bir çok alan için kullanılabilir.

Joomla Bir çok kullanımı olmasına rağmen yaygın olarak kullanım şekli Kurumsal web siteleri veya portallar, intranetler ve extranetler olarak kullanılır.

Xenforo Yıllarca belki bu sistemin içerisinde bulunmuşuzdur. Forumlar genel olarak bütün forumlar Xenforo altyapısı ile oluşturulmuştur.

2- Website kurulumu için Gerekli olan Domain ve Hosting

İnternet sitelerinin barınması için bir sunucu, hosting gerekmektedir. Ve tabiki bu dosyaları barındırmak içinde bir alan adına yani domaine ihtiyaç vardır. Domaini bir çok bilişim firmasından satın alabilirsiniz. Aynı şekilde Hostingi de  bilişim firmalarından alabilirsiniz. ikisini de aldıktan sonra hostingi aldığınız firma size Nameserver(ns) adreslerini iletecektir. Domaini aldığınız firmadan Alan adı ayarlarından dns  ayarlarından Nameserverleri güncelleyerek Alan adınız ve hostinginiz arasında ki bağlantıyı kurmuş olacaksınız.

3- Kurulum ve Oluşturma

Sitemize Hosting bağlantısını da yaptığımıza göre Artık kuruluma geçebiliriz. Hostinginizden Cpanele Erişip cpanelde genellikle en aşağıda bulunan otomatik kurulum sistemleri vardır. Burada  Bahsettiğimiz wordpress , joomla , xenforo  gibi altyapı sistemleri vardır. Blog Siteleri için wordpress kullanılıyor bu yüzden bir blog sitesi açacaksanız wordpress kurmanızı öneriririz. Kurulumu tamamen otomatik yapmaktadır siz sadece Admin panel kurulumu ve Tema seçimi yapıp Yükle butonuna basmanız yeterli bir kaç dakika bekledikten sonra kurulum tamamlanacaktır.

4- Dikkat edilmesi gerekenler

  • Aldığınız hosting de Ücretsiz ssl hizmeti olması çok iyi olacaktır. ssl hizmeti sitelere girdiğimizde güvenli veya güvenilir değil sorununu çözmemize yarar. ssl bulunan siteler güvenilir sitelerdir.
  • sitemizde ssl aktif ettikten sonra htaccess dosyamızdan ssl yönlendirmesi yapmalıyız.
  • Tema Seçimi internet üzerinden wordpress temaları yazarak bir çok temaya erişebilirsiniz.
  • Bilgilerinizi güvende tutmanız gerekir şifrenizi basit 123456 gibi şifreler asla koymayınız.

Veee Websiteniz Hazır.

Sizlere Website nasıl oluşturulur üzerine bir makale yazdım Sorularınızı yorum olarak iletirseniz her zaman sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir