League of Legends

 

Çoğu insanın hayatında en az bir kere duymuş veya görmüş olduğu League of Legends daha sık kullanımıyla LoL sizin de karşınızda bir yerlerden çıkmıştır. Peki nedir bu LoL çılgınlığı, amacı nedir, nasıl oynanır, neden bu kadar popüler ve daha birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz yazımıza geçelim.

Gelin önce Lol’un tarihine ve teknik detaylarına bakalım. Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan oyun 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür. League of Legends 3 boyutlu izometrik bakış açısı ile oynanır. Bu bakış açısı değiştirilemez yalnız kamera kaydırılabilir veya yakınlaştırılabilir. Ayrıca online bir oyun olduğu için durdurma gibi bir şansımız da yok. Buradan ‘oğlum oyunu durdur da yemeğe gel’ diyen annelere sesleniyorum. OYUN MAALESEF DURDURULMUYOR. ☹

 

League of Legends nedir?

“Cidden bu lol ne abi ya?” dediğinizi duyar gibiyim. League of Legends firmanın kendi tanımıyla ‘Beş güçlü şampiyondan oluşan iki takımın birbirlerinin üslerini yok etmeye çalıştığı takım çalışmasına yönelik bir strateji oyunudur.’ Oyunu özetleyen genel cümle bu olmasına rağmen oyun yalnızca savaş yapılan bir strateji oyunu değildir. Birçok oyun bilgisi ve mekanik olarak uğraş gerektirmektedir. Devamlı bir aktiflik göstermeli ve el – göz koordinasyonunuzu üst düzeyde tutmalısınız. Ordunuzu hazırlayıp arkanıza yaslandığınız strateji oyunlarından değildir yani League of Legends.

Oyun, Sihirdar Vadisi, Taktik Savaşları ve ARAM olmak üzere üç tane oyun modundan oluşur. Sihirdar Vadisi ve ARAM maçlarında, her biri beş oyuncu içeren iki takım birbirlerinin Nexus’unu (merkez) patlatmak için savaşırlar.

 

League of Legends nasıl oynanır?

Birçok oyun gibi LoL’de klavye ve fareyle oynanıyor. Oyunda 140’tan fazla şampiyon bulunmakta ve her şampiyonun 1 pasif, 3 yetenek bir de ulti olmak üzere 5 özelliği vardır. Bu yetenekler Q, W, E tuşlarıyla kullanırken ulti ise R tuşuyla kullanılır. Şampiyonlar farenin sağ tıkı yardımıyla hareket ettirilir.

Oyunda rakip şampiyonların yanı sıra tatlı mı tatlı dost ve rakip minyonlarımız da var. Rakip minyonları öldürdükçe altın kazanabilir, eşya alabilir ve gücünüze güç katabilirsiniz. Rakip üsse ulaşmanın tek yolu minyon veya rakip şampiyon öldürmek değildir. Önünüze kuleler çıkacaktır. Kulelerin de kendi savunma ve saldırı sistemi vardır. Özellikle oyunun erken safhalarında kuleleri asla hafife almamanızı öneririm. Hiç beklemediğiniz bir anda kendinizi gri ekrana bakarken bulabilirsiniz. (Öldüğünüz zaman ekran gri olur 😊)

Oyunda içinde korkunç ve tatlı canavarların bulunduğu ormanımız da var. Bu ormandaki yaratıkları öldürmek de deneyim ve altın kazandırır. Genelde ormancı rolündeki şampiyonlar tarafından öldürülen bu yaratıklardan bazıları kendini öldüren kişiye bazı özellikler ve güçler sağlar. Bu yaratıkların haricinde vadide 3 tane de destansı canavarımız bulunur bunlar Vadinin Alameti, Ejderhalar ve Baron Nashor’dur. 4 çeşit ejderha vardır ve ejderhayı öldüren takıma bazı avantajlar sağlar. 4 ejder öldüren takım ejder ruhunun sahibi olur ve kazandığı avantajlar katbekat artar. İki takımdan biri 4 ejdere ulaştığı zaman vadiye kadim ejderha iner ve ejderhaların en güçlüsüdür. Gelelim vadinin alametine, alamet onu öldüren takımdan birine gözünü bırakır ve bu göz aktifleştirildiği zaman kulelere saldırı yapabilir. Vadinin Alameti en fazla 2 kez öldürülebilir ve dakika 20 olduğu zaman yerini Baron Nashor’a bırakır. Baron Nashor, oynayanlar bilir ki herkes Baron için ne savaşlar ne oyunlar kaybetmiştir. Alan takımın şampiyonlarına ve minyonlarına güçlendirme veren bu destansı canavarımız birçok oyunun kopmasında başroldedir.

 

Neden bu kadar popüler?

2009 tarihinde çıkmasına rağmen hiçbir zaman güncelliğini kaybetmeyen LoL uzun yıllar zirveyi kimseye de bırakmamıştır. Peki bunu nasıl sağlıyorlar? Bu konuda bir LoL oyuncusu olarak şahsi görüşlerimi paylaşacağım. Benim LoL hakkında ilk düşüncelerim; saçma sapan grafikleri olan, oynaması zor, kafa karıştırıcı ve sıkıcı bir oyun olmasıydı. Oyunu arkadaşlarım zoruyla oynamaya başlasam da günler geçtikçe daha çok keyif almaya başladım ve yaklaşık 7 yıldır oynuyorum. Oyunu popüler yapan bir numaralı şeyin asla eskimemesi ve oyuncu dostu bir tavır sergilemesi olduğunu düşünüyorum. Oyuna gelen büyük ve küçük güncellemeler oyunun oynanışını yıllar geçtikçe değiştirse de oyuncu dostu politika sayesinde oyuncular bu değişikliklere kolayca adapte olabiliyor. Oyunu çekici yapan unsurlardan diğeri ise rekabet ortamı. Kazanmak için oynanan onlarca, yüzlerce oynanan oyun, kazanma duygusu, lig atlamak insanı oyuna bağlayan şeyler olduğunu düşünüyorum. Tabii ki oyun hakkında sevmediğim veya eleştiri getireceğim şeyler de var. Birçok insanın kendini rahatlatmak ve stres atmak için girdiği bir oyun gibi gözükse de sinir kat sayısını artıran bir özelliği de var. Toxic oyuncular, küfürler, hakaretler derken olumsuz yönleri de bir hayli fazla tabii ki bunun oyunla bir ilgisi yok ama bu tarz oyuncuların ceza alması konusunda Riot Games’in sınıfta kaldığını söyleyebilirim.

Son olarak sizler için buraya League of Legends sitesinin linkini ve bir de video bırakıyorum. Daha çok bilgi için onları da inceleyebilirsiniz.

https://na.leagueoflegends.com/tr-tr/

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir