Hediyelik Fotoğraf

Hediyeler sadece özel günlerde verilmek için değil, her günü özelleştirmek için vardır. Verdiği mutluluk ise tartışılmaz. Peki bu hediyenin sahibinden izler taşıyıp, onun anılarından oluşabileceğini söylesem?

İnsanların çoğu fotoğraf çekmeyi, anı biriktirmeyi sever. Bu anıları somut olarak bastırabilir, bir yerlere asarak dekor olarak kullanabilirsiniz. Her baktığınızda aklınızda yeniden canlandırarak sizi maziye götürür anılar.

Bugün fotoğraflarınızı nasıl ve nerden bastırabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu işi yapan popüler olarak bilinen iki site var. http://resimlimagnet.com ve http://sosyopix.com. Burada sadece fotoğraflarınızı bastırmaktan ziyade bunları çeşitli hediyelere de dönüştürerek sevdiklerinizi ya da kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Fotoğraf Bastırma Çeşitleri

Fotoğraflarınızı poster haline getirebilir, takvime dönüştürebilir, çerçeveletebilirsiniz ama bence en popüleri hepimizin sosyal medyada da sıkça gördüğü, fotoğrafları hasır bir ip üzerine ahşap mandallarla asarak dekoratif bir anı şeridi oluşturmak. Ayrıca bunu siyah metal kare şeritli panolarla yapanlar da var ki eminim buna da rastlamışsınızdır. Bunlarda kullanılan çeşit polo kartlar olarak geçiyor. Birçok farklı boyut seçeneği var. Polo kartların daha çok tercih edilmesindeki nedenlerden biri poloroid fotoğraf makinesinden çıkmış gibi nostaljik görünmesi.

6×9 boyutundaki polo kartlardan örnek (resimlimagnet)
9×11 boyutundaki polo kartlardan örnek (sosyopix)

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflarınızın çerçevesini beyaz olarak tercih edebileceğiniz gibi renkli olmasını isterseniz kırmızı mavi pembe ve siyah da tercih edebilirsiniz.

 

Ayrıca yukarıda gördüğünüz örneklerden bazılarında olduğu gibi alt kısmına istediğiniz yazıyı da ekleyebilirsiniz. Örneğin bu bir tarih, bir yer adı olabilir.

Bir diğer tercih edebileceğiniz seçenek anı kitabı. Siyah bir kitapçık şeklinde ve fotoğraflarınızı yapıştırmak için özel şekilli renkli bantlarla birlikte geliyor. Fotoğraflarınızın hikayesini anlatabilmek için bir beyaz kaleme de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tarz yeni nesil albümlerin de çok tercih edildiğini söyleyebilirim.

30×30 cm ölçülerindeki Büyük Anı Kitabı’nda 35 adet Pola Kart, her birine 4 fotoğraf koyabileceğiniz 20 siyah kalın sayfa var.(sosyopix)

 

Bitti mi dersiniz? Tabii ki hayır 😊 Birbirinden yaratıcı farklı seçenekler için siteleri ziyaret edebilirsiniz. Fotoğraflarınızın galerinizde kaybolmasındansa bu şekilde hep canlı kalması için sipariş vermek bir tık uzağınızda.

Sipariş vermek için uygulamanız gereken adımlar ise oldukça basit;

  • Kaliteli çekilmiş fotoğraflarınızı seçmek ve hangi boyutta nasıl bastıracağınıza karar vermek.
  • Ön izleme ekranından fotoğraflarınızın görünümünü ayarlamak
  • Son olarak da siparişinizi tamamlamak

İşte yapmanız gerekenler bu kadar basit ve fiyatlar da bana kalırsa oldukça uygun. Özellikle şu anda bir indirim dönemi var ve bence kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Fotoğraf Bastırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli fotoğraf demişken şundan da bahsetmek istiyorum. Fotoğraflarınızı çekmeden önce kameranızın temiz olduğundan emin olun. Bildiğimiz okul silgisinin bu işte çok iyi olduğunu biliyor muydunuz? Deneyip aradaki farkı görebilirisiniz. Sonuç sizi mutlu edecektir. Ayrıca fotoğraf çekerken zoom yapmak yerine nesne ya da kişiye kendiniz yaklaşırsanız da fotoğrafınız daha iyi çıkacaktır. Zoom yapmak fotoğraf kalitesini düşürür. Bu da bastırdığınızda kalitesi düşük bir fotoğrafla karşılaşmanız anlamına gelir. Kaliteli bir fotoğraf bastırıldığında da daha güzel görünecektir.

Fotoğraf Yazıcıları ve Poloroid Fotoğraf Makineleri

Bahsetmek istediğim son bir şey daha var. Bu bastırma işini bir siteye ihtiyaç duymadan ürün satın alarak da yapabilirisiniz. Son birkaç yıldır piyasada daha çok karşımıza çıkan fotoğraf yazıcılarıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Telefonunuz boyutunda olan bu minik yazıcıları telefonunuza bağlayarak anında çıkarabilirsiniz. Ancak hem ürünün fiyatlarının hem de bastırma kağıtlarının fiyatlarının tuzlu olduğunu söyleyebilirim.

Instax’ın bu alanda bir ürünü olduğunu görsek de bu marka kendine özel mini fotoğraf makineleriyle meşhur aslında. Küçük bir çocuğun boynuna astığı oyuncak fotoğraf makinesine benzer bir havası olsa da oldukça işlevsel. Fotoğrafı çektiğiniz anda çıkartıyor. Eski nostaljik ama bir o kadar da modern bir görünüme sahip. Fotoğraflarını bastırmak isteyenler için yine bir seçenek olabilir ancak fotoğraf kağıtlarına belli bir bütçe ayırmanız gerektiğini söylemem gerek.

Son çıkan modeli instax mini 11

Evet bahsetmek istediklerimin hepsi bu kadar. Umarım hoşunuza gitmiş ve faydalı bulmuşsunuzdur. Herkese iyi günler dilerim, sağlıkla kalın!

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir